Your search results

Jak znaleźć działkę budowlaną?

Posted by admin@wtyczka on 2022-07-20
0

Działka budowlana to zawsze często szukany towar. Poszukując działki na sprzedaż, która odpowiadałaby naszym wymaganiom, można nieraz stracić cierpliwość: interesujące nas grunty albo są bardzo drogie, albo szybko znikają z rynku. Wymarzoną działkę można jednak znaleźć – pod warunkiem, że wie się, jak i gdzie szukać. Oto porady, jak kupić wymarzoną działkę.

Jak kupić działkę budowlaną? na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz kupić działkę budowlaną, która będzie atrakcyjna, musisz zacząć od jasnego określenia swoich potrzeb. Dlatego warto zacząć od określenia poniższych parametrów, które będą odpowiadać na Twoje potrzeby. Ułatwi to dalsze poszukiwanie działki.

  • metraż działki,
  • kształt działki,
  • nachylenie i nasłonecznienie,
  • odległość od miasta,
  • preferowaną infrastrukturę w okolicy (sklepy, punkty usługowe, przystanki),
  • preferowane sąsiedztwo (niektórym przeszkadzałby np. hałas gospodarstwa rolnego),
  • maksymalny budżet na zakup działki.

Jeśli już określiłeś cechy wymarzonej działki, możesz przystąpić do poszukiwań. Zwróć uwagę, że ruch na rynku gruntów jest największy wiosną i latem – wtedy działki prezentują się najlepiej, ale też najszybciej znajdują nabywców. Warto więc rozglądać się za ziemią w miesiącach zimowych, gdy popyt jest mniejszy.

Jak szukać działki na sprzedaż?

Ziemię na sprzedaż rzadko udaje się znaleźć, korzystając wyłącznie z serwisów ogłoszeniowych. Wielu właścicieli gruntów, szczególnie tych ze starszego pokolenia, w ogóle nie korzysta z Internetu i ogłoszeń na portalach takich jak Otodom. Dlatego chcąc sprzedać działkę, po prostu umieszczają na niej tabliczkę lub baner z numerem kontaktowym. Oznacza to, że jeśli chcesz znaleźć unikalną działkę, trzeba wsiąść w samochód lub rower i wybrać się na przejażdżkę po okolicy.

Warto również zwrócić uwagę na miejsca, w których trwa właśnie budowa domu. Osoby, które stawiają dom, na ogół kupiły działkę niedawno, więc będą świetnie zorientowane w kwestii dostępnych w okolicy gruntów. Czasem nawet wprost wskażą nam teren, który rozważali, ale ostatecznie go nie kupili.

Popytaj sąsiadów w okolicy

Osoby, które już znalazły idealny kawałek ziemi, czasem trafiają się działki, które można kupić, choć nie ma o tym żadnej informacji. Zdarza się tak np., kiedy właścicielem terenu jest osoba starsza, która nie korzysta z nowoczesnych technologii. Bywa też, że właściciel postawi na działce tabliczkę z numerem kontaktowym, ale później przewróci ją wiatr albo zakryją rośliny. O takich gruntach na sprzedaż można dowiedzieć się w zasadzie wyłącznie od sąsiadów lub sołtysa, dlatego warto o to spytać.

Często zdarza się również tak, że właściciel ziemi nie planuje jej sprzedawać i nie szuka aktywnie nabywcy, ale gdy już znajdzie się kupiec, szybko udaje się jego przekonać. Opłaca się zatem rozglądać i gdy jakaś działka zwróci naszą uwagę – poszukać jej właściciela nawet mimo braku tabliczki o sprzedaży.

Leave a Reply

Compare Listings